Nižší tep znamená nižšie riziko

By

Zníženie srdcovej frekvencie zo 76 na 59 úderov za minútu dokáže znížiť kardiovaskulárne riziko až o 54 percent. Každé zníženie frekvencie srdca o 5 úderov za minútu znamená až o 16 percent nižšie riziko.

Ako však docieliť správny tep? Pre zdravých ľudí je to jednoduché, stačí ak začnú športovať. Pri pohybovej aktivite sa síce tep krátkodobo zdvihne, aby sa telo dostatočne okysličilo, ale z dlhodobého hľadiska je srdce trénovanejšie. Spomalením srdcovej frekvencie sa zvyšuje koronárny prietok krvi, súčasne sa zvýši vývrhový objem každého srdcového cyklu a zníži sa množstvo kyslíka, ktoré spotrebuje srdcový sval. Srdce preto nemusí udierať tak často a neopotrebúva sa tak rýchlo. Aj cievy sa zanášajú pomalšie. Pacienti s diagnózou chronické srdcové zlyhávanie sa o športovaní vždy musia poradiť so svojím lekárom, ale pokiaľ máte ochorenie v počiatočnom štádiu, nie je dôvod, aby ste sa športu úplne vyhýbali. Ale: vždy obmedzíme pohyb, ak spôsobuje problémy ako zadýchanie, prudké potenie, kašeľ alebo závraty. Správny tep pri športovom výkone, vám poradí lekár po zhodnotení vášho aktuálneho zdravotného stavu.

Spôsobov, ako mať svoj tep pod kontrolou je niekoľko. Na to, aby ste mali dobré tempo pri  chôdzi či bicyklovaní, existuje jednoduchá skúška – skúste rozprávať. Ak ste schopný hovoriť bez dýchavičnosti, viete, že intenzita cvičenia nie je privysoká. Poradiť si však môžete aj takto:

– od čísla 180 odpočítajte svoj vek

– odrátajte 10, ak ste sa práve liečite

– odrátajte 5, ak žijete sedavým spôsobom

– prirátajte 5, ak máte viac ako päťdesiatpäť rokov

Číslo, ktoré ste dosiahli, vyjadruje vašu osobnú maximálnu pulzovú frekvenciu. Ak cieľ, ktorý chcete dosiahnuť, je zvyšovanie kondície, mali by ste optimálne trénovať na 75 až 85 percentách výslednej hodnoty.

 

 

 

You may also like