Čo srdce hovorí

By

Vedeli ste, že srdce človeka bije priemerne asi 100 tisíc krát za deň?Johanes Hinrich von Borstel je mladý lekár, záchranár, ktorého srdce fascinovalo od ranného detstva. Jeho kniha Srdcové záležitosti je skvelým pohľadom do toho, ako vlastne naša pumpa funguje.
A prečo občas nefunguje.
Srdcové záležitosti nás oboznamujú s anatómiou srdca, častými problémami, ale aj tým, ako svojmu srdcu škodíme, ak sa o neho nestaráme.
Táto kniha je primárne určená nám, laikom, preto autor rozpráva ľudskou rečou o všetkých problémoch s chlopňami, artériami a často aj o srdcovom zlyhávaní.
Veľká časť knihy sa venuje prevencii, ktorú všetci dobre teoreticky poznáme, ale občas nerozumieme, ako to vlastne funguje. Áno, pľúca poškodené fajčením či stukovatenú pečeň sme na varovných obrázkoch videli.
Ale ako je to s tukmi? Cholesterolom? Vegeteriánstvom a vegánstvom? A čo spánok? Koľko je veľa a koľko málo spánku pre srdce? Autor nás nepresviedča, ale ukazuje, ako fungujú jednotlivé škodlivé i užitočné látky vo vzťahu k srdcu.
A nezabúda ani na dobré rady. Veď srdce treba trénovať, hýbať sa je zdravé či už na čerstvom vzduchu, alebo v náručí milovanej osoby.
Túto knižku odporúčame všetkým, ktorých srdce zaujíma viac, než jeho čokoládová podoba na Valentína.

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.