Podporte svojho chorého partnera

By

Lekár práve oznámil vášmu partnerovi diagnózu: chronické srdcové zlyhávanie. Nič nebude vo vašom živote také, ako predtým.

Srdcové zlyhávanie je dlhodobé ochorenie, pri ktorom sa srdce postupne vyčerpáva, slabne a nie je viac schopné plniť svoju základnú funkciu – rozvádzať krv a zásobovať tkanivá v tele kyslíkom. Lekár predpísal primeranú liečbu, zmenu životosprávy a zároveň ste pochopili, že nič nebude vo vašom živote také, ako predtým.

Aby ste zvládli túto náročnú situáciu, je dobré, aby ste o svojich pocitoch hovorili s ľuďmi, ktorým dôverujete. Porozprávajte sa v kruhu rodiny, medzi priateľmi, v kostole, u doktora. Tiež vám môže pomôcť, ak sa pripojíte k nejakej podpornej skupine pre pacientov a ich rodiny. Pamätajte, že akákoľvek choroba srdca ovplyvňuje celú rodinu – nielen pacienta.

Ako môžete pomôcť?

  • V nemocnici sa na všetko sa pýtajte.
  • Diskutujte s vaším partnerom aj s deťmi.
  • Chváľte svojho blízkeho za drobné pokroky a nové dobré návyky a skúste byť optimistický.
  • Naučte sa rozpoznávať varovné príznaky choroby.
  • Pomáhajte partnerovi pri užívaní liekov a liečebnom programe.

Možno sa budete cítiť previnilo. Môžete mať pocit, že ste mohli niečo urobiť, aby ste zabránili tomu, čo sa stalo. Netrápte sa zbytočne minulosťou, radšej skúste myslieť na to, čo môžete zmeniť, aby bol váš spoločný život zdravší.

Možno sa budete cítiť vystrašene, pretože sa obávate, že život, ktorý ste spolu plánovali, sa navždy zmení. Povedzte niekomu o svojich obavách. Uistite sa, že vaše financie, závet a poistenie sú v poriadku, aby ste boli pripravení na budúcnosť.

Častokrát sa partneri cítia aj preťažene. Srdcové choroby prichádzajú náhle a bez väčšieho varovania, takže nemáte čas adaptovať sa na zmenu vašich životných úloh. Požiadajte o pomoc! Mnoho priateľov a príbuzných sa poteší, že môže pomôcť s nákupmi, cestovaním a starostlivosťou o deti.

Niektorí na sebe zbadajú známky depresie. Je normálne, že sa v takejto situácii cítite smutne a podráždene. Môžete trpieť nespavosťou, mať menej energie alebo sa cítite chorí. Vtedy veľmi pomôže ak sa pripojíte k nejakej podpornej skupine. Keď sa budete rozprávať s ostatnými chorými a ich príbuznými, budete sa cítiť menej izolovane a lepšie zvládnete svoje emócie.

Zrejme sa zmení váš sexuálny život. Rozprávajte o svojich pocitoch s partnerom a poprípade lekárom. Najlepšie bude, keď sexuálnu aktivitu obnovíte pomaly a postupne. Dôležité je, aby ste partnerovi počas liečby naďalej prejavovali náklonnosť.

Skúste robiť zmeny spoločne.

Pre vášho chorého partnera je omnoho ľahšie, ak robíte zmeny spoločne.

  • Neponáhľajte sa so zmenami. Niekedy stačí aj malý krôčik.
  • Naučte sa variť jedlá, ktoré obsahujú málo nasýtených tukov, soli, a cukru a ktoré zároveň chutia vášmu partnerovi.
  • Nájdite si fyzickú aktivitu, ktorá vás baví, a robte ju spoločne.
  • Ak váš partner fajčí, pomôžte mu prestať, a ak fajčíte aj vy, rozhodnite sa, že prestanete obaja súčasne.
  • Vymyslite si relax, ktorí vás bude oboch baviť.

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.