Mandle a tmavá čokoláda znižujú zlý cholesterol

By

Podľa najnovšej štúdie, ak denne zjete 80 gramov mandlí, samostatne alebo v kombinácii s horkou čokoládou (55g) a lyžičkou kakaa znížite riziko koronárnych ochorení srdca a táto kombinácia prospieva aj pacientom s chronickým srdcovým zlyhávaním.  Mnohí trpia trpia nadváhou a z toho im vyplývajú rozličné zdravotné komplikácie.

V štúdii, zverejnenej v časopise Journal of the American Heart Association, sa konštatuje, že kombinácia surových mandlí, čokolády a kakaa výrazne znižuje „zlý cholesterol“ (LDL) u ľudí s nadváhou alebo obezitou. LDL (nízkodenzitné lipoproteíny) sa často nazýva „zlý cholesterol“, pretože jeho vysoká hladina vedie k zaneseniu, kôrnateniu tepien. Kľúčová je veľkosť porcie, teda koľko toho zjeme, hovorí autorka štúdie Penny Kris-Ethertonová, odborníčka na zdravú výživu a profesorka z Penn State University: „Je dôležité, uviesť výsledky do kontextu: neznamená to teraz, že by ľudia mali jesť veľa čokolády a mandlí, aby si znížili zlý cholesterol. Denne môžeme prijať asi 270 tzv. nadbytočných kalórií, a keď sa potraviny ako mandle, tmavá čokoláda a kakao konzumujú spolu ako jedlo navyše, môžu byť zdraviu prospešné na rozdiel od ostatných nadbytočných potravín, ako napr. rôzne sladkosti a koláče.“

Už predošlé štúdie preukázali, že konzumácia mierneho množstva mandlí, čokolády a nesladeného kakaa, je zdravá. Nová štúdia sa snažila zistiť, či kombinácia týchto troch potravín má pozitívny vplyv na stav srdca u ľudí s nadváhou a obezitou. Výskumníci pozorovali 31 účastníkov vo veku od 30 do 70 rokov. Prvý mesiac účastníci nekonzumovali žiadnu testovanú potravinu, druhý jedli denne 42,5 gramov mandlí, tretí mesiac jedli 43 gramov čokolády v kombinácii s 18 gramami kakaového prášku a štvrtý jedli všetky tri potraviny. Štúdia ukázala, že mandle, konzumované samostatne, znížili zlý LDL cholesterol o 7 % v porovnaní s obdobím, keď účastníci nejedli žiadnu testovanú potravinu. Kombinácia mandlí s horkou čokoládou a kakaom tiež znížila hladinu malých, hustých LDL častíc, ktoré sú rizikovým faktorom pri kardiovaskulárnych ochoreniach. Účastníci pokusu jedli mandle namiesto mliečneho tuku ako súčasť zdravej výživy. Štúdia preukázala, že nahradenie nasýtených tukov z mliečneho tuku (maslo a syry) nenasýtenými tukmi z orechov (mandle) malo pozitívny vplyv na koncentráciu lipidov v plazme. Toto je dôležitý poznatok. Mandle môžu byť súčasťou zdravej výživy, čokoláda hladinu cholesterolu nezvyšuje, ale ani neznižuje. Pacienti s chronickým srdcovým zlyhávaním si teda môžu dopriať zdravé maškrtenie: neslané mandle s kúskami kvalitnej tmavej čokolády.

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.