Víkendové vyrovnávanie spánkového deficitu neprospieva vášmu srdcu

By

Keď cez víkend dospávame, čo sme cez pracovný týždeň navyše prebdeli, vplýva to negatívne na stav nášho srdca. Odborníci na spánok hovoria, že ľudia, ktorí cez víkend dospávajú prebdený čas, jednoducho nestihnú vykompenzovať škodlivé účinky nedostatku spánku nahromadeného počas týždňa.

V skutočnosti si nijako nepomôžete, keď cez víkend spíte o dve hodiny dlhšie. Najlepšie je, keď každú noc spíte najmenej sedem hodín a keď idete spať a vstávate každý deň v rovnakom čase. Až tretina pacientov s chronickým srdcovým zlyhávaním a ďalšími kardiologickými diagnózami má rôzne poruchy spánku.

Vedci zistili, že nedostatok spánku, obštrukčné spánkové apnoe a nespavosť môžu zvýšiť riziko obezity, vysokého krvného tlaku, cukrovky 2. typu, mŕtvice a koronárnej choroby srdca.  Najvýznamnejším  a najnovším vedeckým poznatkom je dôkaz, že nie je dôležitý len dostatok spánku, ale aj jeho pravidelné rozloženie – teda vzorce, kedy ideme spať a kedy vstávame, by mali ostať rovnaké počas pracovného týždňa aj cez víkend. Spánková deprivácia ovplyvňuje hladinu stresového hormónu kortizolu, zápalové ochorenia a taktiež vylučovanie hormónov, ktoré riadia naše sebazáchovné reflexy „bojuj alebo uteč“.

Tieto faktory môžu zvyšovať telesnú hmotnosť a krvný tlak, čo vedie ku kardiovaskulárnym ochoreniam. Navyše, víkendová zmena spánkového režimu môže negatívne ovplyvniť ďalšie faktory, ktoré prispievajú k našej duševnej pohode a dĺžke života. Lekári zistili, že ľudia majú tendenciu presunúť všetky zdravé návyky na víkend. Týchto ľudí odborníci nazývajú víkendoví bojovníci, pretože pracovné dni presedia v kancelárii a cez víkend sa zničia vo fitnes centre.

Zdravý životný štýl , to znamená plnohodnotnú stravu, telesnú aktivitu, dostatok spánku by sme si mali udržať počas celého týždňa, čo je nevyhnutné najmä u pacientov s chronickým srdcovým zlyhávaním, ktorí by mali dodržiavať pravidelný spánkový režim.

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.