Nespoliehajme sa na pocit smädu

By

Dôležitou úlohou pacienta s chronickým srdcovým zlyhavaním je dbať o pitný režim. Percento pacientov, ktorých príjem tekutín je veľmi nízky, stále stúpa.

Pitný režim musí reflektovať klimatické podmienky a pracovný režim, fyzické zaťaženie, zadržiavanie vody, vracanie, hnačky, horúčky a pod. Nikdy sa nespoliehajme na pocit smädu, najmä u starších pacientov, ktorí ho aktuálne nepociťujú alebo pociťujú veľmi málo.

Na pitný režim si treba dávať pozor nielen v lete, pretože aj v prekúrených alebo klimatizovaných priestoroch býva veľmi suchý vzduch, najmä v  nákupných centrách, autách, autobusoch či  lietadlách. Rodina pacienta, jeho priatelia a známi by mali upozorňovať pacienta najmä v lete na dostatok tekutín počas dňa a vždy ho ponúknuť aj pohárom vody, rozriedeného džúsu, čaju alebo aj nealkoholickým pivom (to je vždy dobré konzumovať spolu s jedlom).

Rozširuje sa podávanie upravovanej vody s veľmi nízkym podielom minerálov. Pravidlom je, že ak máte vysoký krvný tlak treba sa vyhýbať minerálnym vodám s vyšším obsahom soli. Základom pitného režimu je obyčajná voda z vodovodu. Mnohým však prekáža príchuť chlóru, nechajte ju preto odstáť alebo používajte filtrovaciu kanvicu.

Dobrou alternatívou sú stolové, dojčenské a nízko mineralizované vody bez príchutí. Lekári majú taký názor, že obyčajná tvrdá pitná voda, bohatá na vápnik a horčík je pre kardiaka ochranou. Súčasťou pitného režimu môžu byť čaje, pri bylinkových si však všímajte, či sú v nich močopudné bylinky, ktoré môžu odvodňovať.

Pred spaním nepite silný zelený alebo čierny čaj, majú stimulačné účinky, radšej bylinkové čaje s upokojujúcim efektom. Do pitného režimu sa nepočíta mlieko ani polievka a ani káva. Ak dbáte na pitný režim a napriek tomu máte nízky tlak, uprednostnite liečivé minerálne vody.

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.