Netrápte sa ideálnou hmotnosťou

By

Prvá rada, ktorú pacient s chronickým srdcovým zlyhaním dostane od lekára je: kúpte si váhu. A najlepšie, špeciálnu, ktorá vám odmeria percento tuku a vody v tele.

Okrem liečby je pre pacienta so srdcovým zlyhávaním dôležité aj každodenné zaznamenávanie hmotnosti. Treba si vytvoriť  rituál v rovnakom čase, napríklad ráno, po vyprázdnení stolice a moču alebo večer, tesne pred spaním (ak chodíte spať v približne rovnakom čase), aby boli výsledky čo najviac porovnateľné.

Pozor na vodu

Kardiológovia vám potvrdia, že ak priberiete v priebehu 48 hodín o viac ako 1,5 kg,  skrýva sa za tým výlučne voda. Je to jednoznačný signál zadržiavania tekutín a o tom by mal vždy vedieť váš lekár. Ten musí rozhodnúť o potrebe zvýšiť diuretiká, obmedziť či vylúčiť z vášho jedálnička soľ alebo tekutiny.

Aktuálne sú už na našom trhu váhy a analyzátory, ktoré vás nielen odvážia, ale dokážu percento vody a aj tuku presne vyčísliť.

Neverte BMI

Vo všeobecnosti sa neodporúča, aby pacient s chronickým srdcovým zlyhávaním držal špeciálnu diétu na chudnutie, ideálne je, ak si dokáže hmotnosť udržať a zbytočne nepriberať a nezaťažovať tak svoje srdce. Netreba, aby sa trápil ideálnym BMI, pretože ten nezohľadňuje či hmotnosť presahujúca normálne hodnoty je svalové alebo tukové tkanivo. Preto pri určovaní nadváhy je rozhodujúci percentuálny podiel tukového tkaniva.

Pohodlnou, nenáročnou a presnou metódou je zisťovanie percentuálneho podielu tuku a telesnej hydratácie pomocou digitálnej osobnej váhy na meranie telesnej hmotnosti, percentuálneho podielu tuku a vody, ktorá počas merania vysiela do tela slabý, neškodný elektrický prúd.

Na základe následného merania odporu, ktorého veľkosť je ovplyvnená stavbou jednotlivých tkanív ľudského tela (tkanivá s vyšším obsahom vody – nižší odpor, tukové tkanivo – vyšší odpor), stanovuje percentuálny podiel tuku a vody k celkovej hmotnosti organizmu.

Takéto zariadenie podľa odborníkov predstavuje mimoriadnu motiváciu na zlepšenie dodržiavania liečebného režimu.

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.