Pohár červeného vína prospieva srdcu

By

Pacienti s chronickým srdcovým zlyhávaním si tiež môžu dopriať pohár vínka, avšak treba si pamätať, že alkoholické nápoje treba konzumovať opatrne.

Optimom je do dvoch decilitrov vína, najlepšie červeného, ktoré sa konzumuje vždy spolu s jedlom alebo po jedle. U pacientok je odporúčanie o polovicu nižšiu dávku najmä vzhľadom na obvyklú nižšiu hmotnosť a odlišnú toleranciu alkoholu u žien. Konzumovať alkoholické nápoje nalačno je úplne zakázané, zabudnite na všetky aperitívy najmä v podobe tvrdého alkoholu.

Malé množstvo vína je povolené aj pre diabetikov, zlepšuje metabolickú vyrovnanosť. Naopak, pri diagnóze chronické srdcové zlyhávanie pacienti musia úplne vylúčiť nepravidelné pitie väčšieho množstva alkoholu. Občasné nárazové pitie, navyše nalačno je veľkým rizikom, ktoré významne zvyšuje skorú úmrtnosť.

Pozor: alkohol je nevhodný aj v malom množstve u tých, kde sa v rodinách vyskytuje alkoholizmus alebo sami v minulosti prekonali túto závislosť. Úplný zákaz alkoholu platí pre pacientov  s poškodením pečene a pankreasu a pre tých, ktorí ešte bojujú so závislosťou.

Kontraindikáciou sú interakcie s niektorými typmi liekov a preto skôr, ako si nalejete pohárik vínka, vždy sa poraďte s ošetrujúcim lekárom popr. sa pýtajte v lekárni a starostlivo čítajte príbalové letáky k liekom, kde bývajú nežiadúce symptómy s alkoholom vždy uvedené.

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.