Príznaky

Srdcové zlyhávanie je chronické ochorenie, napriek tomu ho môžeme efektívne zvládať. Je však veľmi dôležité, aby sme dokázali rozpoznať a kontrolovať jeho príznaky.

Nie všetky príznaky musíte mať, niektoré príznaky v prvých štádiách môžete považovať za prejavy dočasnej únavy a podceňovať ich.

Práve preto je dôležité nezľahčovať prípadné problémy, chodiť na pravidelné kontrolné prehliadky ku lekárovi a pravdivo ho informovať o svojich problémoch

Najčastejšie príznaky srdcového zlyhávania

chavičnosť  – Srdcové zlyhávanie môže spôsobiť hromadenie telesnej
tekutiny v pľúcach, v dôsledku čoho sa pri každodenných činnostiach ľahšie zadýchame.

chavičnosť v ľahu – Dýchavičnosť môže pacient pociťovať, aj keď leží, a preto sa snaží spať v sede alebo si pod hlavu podkladá viacero vankúšov.

Rýchly pulz – Srdce má zníženú schopnosť pumpovať krv do celého tela a v snahe kompenzovať túto zníženú schopnosť sa srdcový tep môže zrýchliť.

Strata chuti do jedla – Pocit nevoľnosti pri jedení alebo stratu chuti do jedla môže zapríčiniť hromadenie tekutiny okolo čriev, čo vpýva na trávenie.

Únava – Srdcové zlyhávanie znamená menej okysličenej krvi v krvnom obehu. Keďže kyslík je zdrojom energie pre svaly a tkanivá, ľudia so srdcovým zlyhávaním sa oveľa ľahšie unavia aj pri bežnej činnosti počas dňa.

Opuchy členkov, nôh a brucha – Hromadenie tekutiny v nohách, členkoch alebo
v brušnej dutine spôsobuje ich opuchnutie, a preto môžeme mať pocit, že sú nám topánky a oblečenie tesnejšie.

Náhly prírastok na váhe – Ak priberieme za týždeň dva kilogramy a viac, je to prejav zadržiavania vody v tele. Môže to byť príznak zhoršovania sa stavu srdcového zlyhávania.

Frekvencia močenia – V dôsledku srdcového ochorenia sa do obličiek dostáva menej krvi, čo spôsobí, že človek má menej častú potrebu močenia. Naopak, ak užije diuretiká, bude močiť častejšie, keď sa nadbytočná tekutina v tele vylúči.